Endnu en gang afholdt Langeskov Løb & Motion Nytårsløb. Sidste år havde vejrguderne valg at belønne Langeskov og emegn med noget der lignede orkan, hvilket afholdt en del fra at deltage. I år gik det noget bedre med deltagerantallet, hvilket kunne ses på formandens smil. Nytårsløbet i LLM er som bekendt en konkurrence i at gætte sin egen løbstid på to ruter, enten 4,6 eller 7,6 km
Sidste år havde vinderen på 7.6 km ruten gjort det svært for de andre deltagere, da Frank Kristensen fra NGIF vandt med en difference på 0! sekunder. Dette lykkedes også for vinderen i år, hvilket er utroligt flot. Hjemmebaneløberen fra Rønninge, Gert Rasmussen løb i tiden 41:43, hvilket så også var hans gæt.
På 4,6 km ruten vandt Poul Erik Nielsen fra Hesselager med difference på 9 sekunder, hvilket også må siges at være i den flotte ende.
Resultaterne ses her: http://llmo.dk/index.php?option=com_content&view=article&id=72&Itemid=201
På nedenstående billede ses deltagerne efter løbet, hvor der traditionen tro bliver sunget et par af årstidens sange. Efter sigende var der flere blandt sangerne med potentiale til X-Factor :-)